Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Yapı Kredi'nin 2016 yılı net karı 2 milyar 933 milyon lira oldu.

 • Yapı Kredi 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2016 yılında net grup karını 2 milyar 933 milyon liraya yükselten Yapı Kredi'nin toplam aktifleri de 271,1 milyar liraya ulaştı.

  Yapılan açıklamada 2016 yılında sürdürülebilir ve sağlıklı bir performans ortaya koyan Yapı Kredi'nin, ülke ekonomisine 245 milyar TL kredi hacmiyle en büyük katkıyı sağlayan 3. özel banka olduğu belirtilerek, bankanın toplam nakdi ve gayrinakdi kredilerde yüzde 17, mevduatta ise yüzde 21'lik büyüme başarısı gösterdiği kaydedildi.

  Toplam kredi hacmi 245 milyar TL'ye, mevduat toplamı 157,1 milyar TL'ye ulaşan bankanın solo bazdaki sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 14,2 olarak gerçekleşti.

  Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Yapı Kredi CEO'su Faik Açıkalın, finansal piyasalarda yaşanan zorluklara rağmen Türkiye ekonomisini ve müşterilerini 2016 yılında da desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

  "2016 yılı Yapı Kredi açısından bir anlamda hasat zamanıydı"

  Açıkalın, büyüme odaklı yatırım stratejisi ve inovatif bankacılık anlayışlarının pozitif etkisinin finansal rakamlarda kendini gösterdiğini kaydederek, "Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenle gerçekleştirdiğimiz yatırımların meyvelerini de topladık. 2016 yılında artan belirsizlik ve içinde bulunduğumuz konjonktürel gelişmelere rağmen Türkiye ve Türk bankacılık sektörü güçlü temellerini koruyor. Bu bize gelecek için de güç ve umut veriyor." dedi.

  Büyüme odaklı yatırım stratejilerinin sonuçlarını 2016 yılında almaya başladıklarını aktaran Açıkalın, Yapı Kredi için 2016 yılının bir anlamda hasat zamanı olduğunu ifade etti.

  Açıkalın, Türkiye'nin kalkınması için kritik öneme sahip projeleri desteklemeyi sürdürdüklerini de ifade ederek "2016 yılında Gebze İzmir Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Galataport ve Avrasya Tüneli gibi Türkiye'nin önemli projelerine yüksek montanlı finansman sağladık. Yılın tamamında proje finansmanı kredilerimiz yüzde 13 artışla 11.7 milyar dolara yükseldi. Öte yandan Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesine de büyük önem verdik. Bu doğrultuda da 2016 yılında çeşitli finansal araçlar vasıtasıyla sağlanan 5.6 milyar dolarlık kaynağı ülke ekonomimize aktardık" ifadelerini kullandı.

  Yapı Kredi'nin 2016 yılında, kredi kartı pazarında liderliklerini perçinlediklerini hatırlatan Açıkalın, kredi kartlarında yüzde 12 gibi önemli bir büyüme kaydettiklerini, Worldcard'ın pazar payının yüzde 22,1'e yükseldiğini kaydetti.

  "Yapı Kredi Mobil sektörde farkını ortaya koydu"

  Açıkalın, Türkiye'nin dijital bankası olarak bu alanda Türkiye'de hatta Avrupa'da örnek olacak çalışmalara imza attıklarına değinerek, "Bankacılıkta yeni bir dönem başlattık. Türkiye'de 'göz tarama teknolojisi' ile bir ilke daha imza attık. Bunun yanı sıra QR kod ile ATM'ye dokunmadan çok hızlı para çekme işlemi ve kimlik doğrulamaya gerek kalmadan Çağrı Merkezi'ne direkt bağlanma gibi özelliklerle de Yapı Kredi Mobil sektörde farkını ortaya koydu. Türkiye'nin dijital bankası olarak bu nitelikli projelerimizi uygulamaya ve sektörde örnek kurum olmaya devam edeceğiz." dedi.

  Sürdürülebilirlik alanında da kararlı adımlarla ilerlediklerini dile getiren Açıkalın, Yapı Kredi olarak faaliyet gösterdikleri her alanda sürdürülebilir olmanın en öncelikli hedefleri olduğunu kaydetti.

  Açıkalın, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 43 şirketten biri olarak, ilk kez bu sene hayata geçirilen "FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi"'ne girdiklerini hatırlatarak, bu endekste yer almalarını, çevresel, sosyal ve yönetsel alanlardaki güçlü uygulamalarının bir göstergesi olarak kabul ettiklerini ülkeye değer katmaya devam edeceklerini ifade etti.

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 02.02.2017 Okunma: 1226 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler