Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Taksit kaltı kozmetik ürünlerinin satışı düştü.

 • 15 yıldır sektör deneyimi olduğunu söyleyen Balcı, “Yaklaşık bir iki yıldır satışlarda düşüş var. Piyasaların durumu malum doların yüksek olması bizim işimizi çok ciddi derecede etkiliyor. Ürünlerimizin çoğu ithal ürünler neticede.” dedi. 
  Yaklaşık üç ay önce kozmetik ürünlerinde taksitli satışların kaldırılmasıyla kozmetik piyasası çok fazla zarar gördüğünü birçok büyük ve köklü mağazaların bile kapandığını vurgulayan Balcı, “Bu konunun tekrar düzenlenmesi lazım orijinal bir parfüm 300 lira insanlar tek seferde çektirmeye yanaşmıyor. Aynı şekilde diğer ithal ürünlerimizde de aynı sorun doların yükselmesiyle daha çok sıkıntı yaşıyoruz. Büyük firmalar dahi sektörde sorun yaşıyor. Tabi onların ürünleri daha pahalı olduğu için satışlarını dolar ve taksit olayı daha çok etkilemiştir.” ifadelerini kullandı.
  Kozmetik ürünleri alırken ve kullanırken daha çok organik ürünlerin seçilmesi gerektiğine vurgu yapan Balcı, “Raf ürünlerine dikkat edilmeli, bilindik yerlerden alınmalı, ürünlerin sürekli değiştirmemeliler. Kozmetik ürünleri günlük hayatımız da fazlaca kullandığımız için onları kullanırken çok dikkatli ve seçici olmalıyız. Aksi halde cildimize fazlaca zarar verebilir.” dedi. 
  kozmatik konusunda dikkat edilmesi gereken ipuçları da veren Balcı, şunları aktardı:

  Raf ömürlerine dikkat edelim
  “Raf ömrünü tamamlamış kozmetik ürünleri toksit etki göstermeye meyillidir ve kanserojenik etkileri yüksektir. Ayrıca alerjik etkileri de fazladır. Bu ürünleri alırken satış döngüsünün fazla olduğu yerleri tercih edin.Raf ömrüne uygun bir şekilde ışık ve nemden uzak bir şekilde muhafaza edilmesi son derece önemlidir. 
  Bozulmuş ürünlerin kokusu, kıvamı ve rengi değişir bu ürünleri kullanmayınız.

  Ürünün içeriğini inceleyin
  Ürünün içerisinde bulunan kimyasal ürünlere karşı dikkatli olalım. Özellikle Sodyum lauryl sulfate, sodyum laureter sülfat, propilen glikol, dietanolamin, kokamid DEA, lauramid DEA, flor, alfa hidroksi asit, alüminyum, bütan, dioksin, flüorokarbonlar, formaldehit, gliserin, kaolin, lanolin, mineral yağ, petrolatum, propan, talk, klorlu bileşikler, PEG gibi kimsayal ürünlerin çok fazla bulunduğu kimyasal ürünleri almaktan kaçınalım. Ürün birleşimin yazılmasının (INCI) zorunlu olduğunu unutmayalım.

  Organik kozmetik ürünleri
  Ürün sertifikasına sahip bitkisel ürünlerden elde edilen insan sağlığına ve çevreye dost ürünleri kullanmaya özen gösterelim. Çok fazla hammadde içeren ürünler yerine daha az ham madde ve sentetik madde içeriği az olan ürünleri tercih edelim.
  Güvenli olduğunuza emin olduğunuz cildinize iyi gelen alerjik durumlar içermeyen, yan etkileri olmayan daha önceden kullanıp test ettiğiniz ürünlerde değişikliğe gitmeyiniz aynı markaları kullanmayı tercih ediniz.
  Gebeler, bebek emzirenler, alerjik durumu olanlar ve özellikle bir deri hastalığına sahip olanlar ürünü seçerken çok dikkatli olmalıdırlar.
  Kullanım ve saklama açısından kolaylık sağlayacak tasarımları tercih edin ki hem kullanırken hem de saklarken size kolaylıklar sağlayacaktır. Daha çok tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar, spatulalı ürünleri almaya tercih ediniz.

   

  HALİL YATAR

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 25.01.2017 Okunma: 184 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler