Teknoloji devi, Türkiye’de iş yaptığı tüm şirketlere dijital ortamda bir taahhüt metni göndererek imzalamaları talebinde bulundu. SAP tarafından Türk şirketlere gönderilen ilgili metinde İngilizce olarak, “SAP’nin iç denetim sürecinde .......... şirketinin İran ise bağlantıları tespit edildiğine dair Itelligence tarafından bilgilendirildik. ..... olarak İran’da tesisimiz, satış elamanımız, varlığımız, depomuz vb. olmadığını onaylıyorum. Faaliyetlerimiz tümüyle Türkiye’de yürütülmektedir ve ABD yaptırımlarını tamamen kaldırmadıkça İran’da ofis/fabrika kurma niyetimiz yoktur” ifadeleri yer alıyor ve şirket tarafından imzalanması isteniyor. SAP’in aksi takdirde cezai yaptırımların devreye girebileceği uyarısı yaptığı belirtiliyor.

Dünyadaki tüm müşterilerden istiyor

Türkiye’de SAP çözümleri sunan en büyük teknoloji şirketlerinden Itelligence’in CEO’su Abdülbahri Danış, konuyu doğruladı. SAP’nin bu taahhüdü sadece Türk şirketlerinden değil, dünya çapındaki tüm müşterilerinden istediğini açıklayan Danış, bu durumun sadece İran’a yönelik olmadığı, tüm ambargolu ülkeler için geçerli olduğunu vurguladı. Danış, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bu sadece bize özel bir şey değil. SAP, Türkiye’den alınan lisansların ambargolu ülkelerde kullanılmamasına dair bir taahhüt istiyor sadece. Bunu tüm sektördeki müşterilerinden talep ediyor. Diyor ki ‘Ben bu lisansları Türkiye’deki operasyonum için aldım. Hiçbir şekilde bu lisanslar ambargolu olan İran’da kullanılmayacaktır.’ Bu sadece Türkiye’deki şirketlerden de istenmiyor. Ve bunu sadece İran için istemiyorlar. SAP dünya çapında ve tüm müşterileri için böyle bir süreç yürütüyor. Ambargolu tüm ülkeler için geçerli bu talep. Aslında sözleşmesel olarak da şirketler bu lisansları ambargolu ülkelerde kullanamazlar. Almanya’dan da lisans alsanız, Türkiye’den de alsanız SAP bunu ambargolu ülkelerde kullandırtmıyor. Sözleşmesel olarak zaten kullanmanız mümkün değil. Ama SAP ek bir taahhüt almak istiyor müşterilerinden. Bu sadece bu konuya müşterilerin biraz daha dikkatini çekmek için yapılan bir durum. Bu tamamen bizden bağımsız, SAP’ın dünya çapında yaptığı durum.”

Türk şirketler talepten endişeli

SAP yazılımını en çok kullanan sektörlerden biri de otomotiv. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, neredeyse bütün otomotiv şirketlerinin SAP yazılımı kullandığını vurgulayarak, SAP’nin bu talebini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti. Tüm TAYSAD üyelerine aynı mailin gönderildiği bilgisini veren Kanca, şu açıklamalarda bulundu:

"Bugüne kadar SAP yazılımı kullanırken de bir sorun yaşamadık. Çok da iyi işleyen bir yazılım. Son haftalarda SAP Türkiye’deki müşterilerine yazı gönderip ‘Bizim yazılımlarımızı kullanmayın’ diyor. Bu bana göre çok garip bir durum. Bu nereye gider diye sorduğumuzda, 1984 kitabındaki ‘Big Brother’a benzetiyorum. Biz SAP alırken hiç kimse bize ‘Şunu yaparsın, bunu yapamazsın’ demedi. Sıradan bir yazılım olsa önemli değil ama bu durum başka tehlikeleri gösteriyor. Bugün SAP ‘İran’a mal satmayın’ diyor, yarın da herhangi bir şirkete satmamamız talebinde bulunabilir. Bu şekilde sizi tekeline almış oluyor. Başka bir şans bırakmıyor. Düşünün bir yazılım alıyorsunuz ve bir gün o yazılım size talimat vermeye başlıyor. Bunu ciddi bir tehlike olarak görüyoruz. Orta ölçekli bir firma için bu yazılımın bedeli 1 milyon euro yaklaşık. Daha büyük firmalar için bu rakam 10 milyon euroyu aşıyor. Ve siz bu yazılımı alıyorsunuz, sonra size bu yazılımı kullanarak İran’la iş yapmayın deniyor. Üyelerimizden birkaçı da bu maili aldıktan sonra benzer endişelerle beni aradı."

Özellikle Türk otomotiv tedarikçilerinin İran ile iş artışı planladıkları bir dönemde böyle bir kısıtlamanın sorun yaratacağı düşünülüyor.