Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Sancaktepe'de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırının davası başladı.

 • * sancaktepe'de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve 6'sı asker 9 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin davanın görülmesine başlandı.

  davada kimlik tespitinin yapıldığı sırada mahkeme heyeti başkanı sanıkların ne iş yaptığını sordu. inşaatçı olduğunu söyleyen tutuklu sanığa bir izleyici, "insanların canına kıyıyor ne yapacak" diyerek tepki gösterdi.

  mahkeme 3 tutuklu sanıktan 1'ini tahliye etti.

  haber: arzu kaya, istanbul dha

  sancaktepe'de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve 6'sı asker 9 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin davanın görülmesine başlandı.

  "insanların canına kıyıyor ne yapacak"

  anadolu 2. ağır ceza mahkemesinde görülen ilk duruşmada, 3'ü tutuklu 5 sanık ile avukatları hazır bulundu. duruşmaya, saldırıda yaralanan askerlerin de aralarında bulunduğu 27 müşteki katıldı. davada ilk olarak sanıkların kimlik tespiti yapıldı. mahkeme heyeti başkanı sanıkların ne iş yaptığını sordu. inşaatçı olduğunu söyleyen tutuklu sanık irfan kılıç'ın cevabı üzerine bir izleyici, "insanların canına kıyıyor ne yapacak" diyerek tepki gösterdi.

  "kız kaçırdım dedi, sabah olaya karıştığını öğrendim"

  savunması alınan tutuklu sanık mehmet akif uslu, sanıklardan irfan kılıç ile arkadaş olduğunu söyleyerek, "olay günü irfan beni arayarak gebze'de olduğunu söyledi, beni yanına çağırdı. yanına gittiğimde 'kız kaçırdım' diye söyledi. kalacak yeri olmadığını, bende kalmak istediğini belirtti. bende kardeşimde kaldığım için irfan'ı sanıklardan amcam abdulbaki uslu'nun evine bıraktım. sabah 04.30 sıralarında polisler beni gözaltına aldı. emniyete götürüldüğümde sanık irfan'ın böyle bir olaya karıştığını öğrendim. suçsuzum" dedi.

  "olayda kullanılan aracı bana aldı, alakam yok"

  tutuklu sanıklardan şaban uslu ise sanık irfan kılıç'ı memleketten tanıdığını belirterek, "inşaatlarda beraber çalışıyorduk. benim irfan'dan 5 bin lira alacağım vardı. sultanbeyli'de m.b'nin yanına birlikte gittik. 13 bin liraya araç için anlaştık. irfan olayda kullanılan aracı bana aldı. olay sabahı işe gittim. sanıklar irfan kılıç ile osman gülen ise evde kaldı. aracı aldığımız kişi akşam beni aradı ve aracın kalan parasını konuşmak için yanına çağırdı. ben de gittiğimde polisler oradaymış, gözaltına aldılar. emniyette irfan'ın böyle bir olaya karıştığını duydum. benim alakam yoktur" şeklinde konuştu.

  bir diğer tutuklu sanık irfan kılıç ise avukatıyla görüşemediği için savunmasını bir sonraki celse yapacağını söyledi.

  "maddi manevi yıkılmış durumdayım"

  olay günü evi, iş yeri, araçları zarar gören müştekiler zararlarının giderilmediğini belirterek şikayetçi olduklarını söylediler. müştekilerden dilek aydın yaya olarak olay yerinden geçerken patlamanın meydana geldiğini belirterek, "patlama sonucunda ağır şekilde yaralandım. parmağım kesildi, vücudumun sol tarafı şu anda komple yara içinde. çalışamıyorum. maddi manevi yıkılmış durumdayım, şikayetçiyim" dedi.

  "psikolojik tedavi görüyorum"

  askeri personel eray dinçer ise olay tarihinde servis aracında bulunduğunu belirterek, "servisle hareket ettikten bir süre sonra patlama meydana geldi. başımdan ve kolumdan yaralandım. kulaklarımda işitme kaybı vardır. şikayetçiyim" dedi. patlama sırasında askeri servis aracında bulunan erhan kök ise olayda yaralandığını söyleyerek, "hala kulaklarımda işitme kaybı var ve psikolojik tedavi görüyorum. sanıklardan şikayetçiyim" diye konuştu.

  evde ders çalışırken yaralandı...

  olayda yaralanan 15 yaşındaki bir çocuk da, evde ders çalıştığı sırada olayın meydana geldiğini belirterek, "patlamada evimiz hasar gördü. sağ bacağımdan yaralandım. tedavi gördüm. şu an bir yaralanma izi yoktur ancak psikolojik olarak halen etkileri devam ediyor" dedi.

  bir sanık tahliye edildi

  mahkeme heyeti, sanık mehmet akif uslu'nun suç vasfının değişme ihtimali, ileride telafisi mümkün olmayacak mağduriyete neden olunmaması açısından tahliyesine karar verdi. uslu'ya yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza atma şeklinde adli kontrol hükümleri konuldu. diğer 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme hakkında yakalama kararı bulunan sanık osman gülen'in yakalama infazının beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

  iddianameden

  anadolu cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 12 mayıs 2016 tarihinde ismail hakkı tunaboylu kışlası'nda görevli askeri personelin sivil servis aracıyla kışladan çıktıktan sonra seyir halindeyken samandıra kışlası civarında bir patlama olduğu, meydana gelen patlamada servis aracı ile etraftaki ev ve iş yerlerinde hasar meydana geldiği belirtildi.

  ağırlaştırılmış müebbet ve 624'er yıla kadar hapis istemi

  eylemin askeri personele yönelik olduğunu belirten savcılık, 6 şüphelinin bulunduğu olayda 5 kişi için "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "tasarlayarak bombalama suretiyle kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs", "askerin hizmetine verilmiş kara ulaşım aracına zarar vermek", "bombalama suretiyle mala zarar verme" gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve toplamda 225'er yıldan 624'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. şüphelilerden abdülbaki uslu'nun ise "silahlı terör örgütüne yardım etme" suçunu işlediği gerekçesiyle 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

 • Kategorisi: Gebze Yayın Tarihi: 16.01.2017 Okunma: 445 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler