Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Online oyunlara rağbet arttı.

 •  HALİL YATAR

  Son yıllarda gençler tarafından büyük ilgi gören CS Go ve League of Legends gibi online oyunların popülaritesinin artmasıyla birlikte düzenlenen turnuva ve karşılaşmalarla birlikte internet kafelerin işleri arttı. Özellikle lise ve üniversite öğrencileri arasında yaygın olan online oyun alışkanlığı sektörün canlanmasına ve hareketlenmesine neden oluyor. Konuyla ilgili yaptığımız görüşmelerde işletmeciler bu durumdan memnun olduklarını belirtirken bu tarz oyunların giderek daha da çok ilgi çekeceğini söylediler.
  Son yıllarda internetin ve bilgisayarların her eve girmesiyle birlikte can çekiştiklerini söyleyen internet kafe işletmecileri özellikle 2014 yılıyla birlikte online oyunların popülerliği ve bilinirliğinin arttığını dolayısıyla işlerinin de attığını belirtti. League of Legends gibi ekip oyunlarının artmasıyla birlikte işlerinin daha da artacağını ifade eden işletmeciler, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söylediler.

  “Oyunlara ilgi büyük”
  Online oyunlara ilginin her geçen gün daha da artığını söyleyen işletmeciler, oyunların artık ulusal olmanın ötesinde uluslararası turnuvalara döndüğünü söyledi. İşletmeciler, “League of Legends turnuvalarının geçtiğimiz yıllarda D-Smart’ta yayınlanması ve haberlerde de yer bulmasıyla birlikte son 2-3 yıldır popülerliği arttı. Bu tarz oyunların artmasıyla birlikte bizlerin de işleri artacaktır. Birçok kafeyle de anlaşmalarla oyun turnuvalarına sahiplik yapan işletmecilerin işlerinin daha da artığını söyleyerek, ‘LOL kafe’, ‘CS GO kafe’ gibi online oyunların isimleriyle daha da işlek hale geldiğini belirtti.
  Online oyunların yanı sıra neredeyse her internet kafede Playstation bölümlerinin de Fifa ve benzeri oyunlarla hareketlendiğini söyleyen kafeler özellikle bu işten daha çok kazanç elde ettiklerini söyledi. Oyunların artması ve multi-player özelliği olan oyunların yaygınlaşmasıyla bu durumun daha da artacağını ifade ettiler.

  “Akıllı telefonlar da olumsuz etkiledi”
  Teknolojinin her geçen gün artmasıyla birlikte işlerinin büyük ölçüde düştüğünü ifade eden kafe işletmecileri, “Şimdi herkesin elinde telefon ve evinde de bilgisayar var. Bunun yanına internette eklenince işlerde düşüş oldu. Eskiden gençler buraya gelir oturmak için sıra yazdırırdı. Gelişen teknoloji işleri azalttı. Online oyunlar sayesinde son zamanlarda işlerimiz eskisi kadar olmasa da arttı.” dedi.
  Özellikle ebeveynlerin okul zamanı bilgisayarı kapatması veya bilgisayarda oyun oynamalarına izin verilmemesiyle kendilerini internet kafeye atan gençlerin bu yolla da sosyal ilişkiler kurduğunu söyleyen işletmeciler, “Çocuklar ve gençler internet kafelerde arkadaşlık kuruyorlar ve sosyalleşiyorlar. Çocukların ve gençlerin evlere hapsolmasından şikayet eden ebeveynler kafe olayına eskisi kadar tepki göstermiyorlar. Belki de en azından sosyal bir ortama girmelerinden onlarda memnundurlar.” dedi.

   

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 21.01.2017 Okunma: 179 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler