Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Milli Eğitim Bakanı'ndan TEOG ve üniversite sınavı açıklaması

 • Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG sonrası yeni sisteme ilişkin, "Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, "tamamdır" denildikten sonra hemen açıklarız" dedi

  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TRT Haber'de eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

  TEOG'un kaldırılmasına ilişkin Yılmaz, "Kalkan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi. Yeni sistem de TEOG'dan daha iyi olacak" dedi. Bakan Yılmaz, yeni sistem için "Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, "tamamdır" denildikten sonra hemen açıklarız" diye konuştu.

  Bakan Yılmaz, üniversite sınavlarında değişikliğe ilişkin olarak da, "Bizim programımızda var, 'üniversite sınavları birden fazla yapılacaktır' diye. Üzerinde çalışıyorlar. Olgunlaştığında inşallah halkımızın önünü sunulacak" dedi.

  Bakan Yılmaz, öğretmen atamaları, yeni müfredat ve milli bayramlarla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.
   
  Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları;

  (TEOG'un kaldırılması) Mevcut yaşadığımız durumun bir resmini çekelim. Benim de TEOG'dan geçmiş evladım var, TEOG'un ne olduğunu ne olmadığını bilirim. Damdan düşmüşüz. 25 yaşına kadar bir sınavdan bir sınava gidiyor. Spor yapabiliyor mu? 
  Türkiye'nin şu andaki eğitim seviyesi, geçmiş yıllardan çok çok ileridedir. 2002'de yaşam ömrü ortalaması 75.5'ti, şimdi yaş 78'i geçti. Eğitirseniz insanınız daha uzun yaşar. Refahınız artmış, ömrünüz artmış. Peki, niçin bu değişiklik? Hedefimiz büyük.  Daha iyi gideceğiz. Nitelikli bilgiye sahip olmak lazım. Nitelikli bilim adamına sahip olmak lazım. 2002'de ihracatımız 36 milyar dolardı, şimdi 153 milyar dolar. Çok net, bana da geliyor, hep değişiklik. Evet ama daha iyiye, daha iyiye, daha iyiye. Dolayısıyla diyoruz ki, bize güvenin. Bu yıl sınavı yapmıyoruz. Yerine ne gelecek? Ortaokulda bir şey verilmiyor, liseye hazırlık için, lisede bir şey verilmiyor, üniversiteye hazırlık için. Bu doğrultuda gidiliyor. İlkokulda kalsa dahi birtakım becerileri kazanmış olması lazım. Ortakokulda becerilerini kazanması lazım. 

  "ALTERNATİFLER GELDİKTEN SONRA BAKANLAR KURULU'NA SUNACAĞIZ"

  Sınav mutlaka öğretim programının ayrılmaz bir parçasıdır. Ölçme değerlendirme olmadan evlatlarınızın hangi seviyede olduğunu bilemezsiniz. Bizdeki test olması. Mümkünse a,b,c test usulünden... hepimiz aynı odadayız, farklı dünyalardayız. Aile içi iletişim aksar mı aksar. Kendisi ile barışık olsun. Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olabilmek için eğitimin kalitesini artırmak lazım. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Alternatifler bize geldikten sonra Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ek kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız.  Bu yıl ilk defa, sosyal, kültürel, spor faaliyetlerini öğrencilerimizin, kayıt altına alıyoruz. 

  TEOG'UN ALTERNATİFLERİ

  1 milyon 300 bin ortaokul öğrencisi var. Her okul kendi yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın diyen var. Bazı okullar, tarihi birikimi olanlar, Ankara Fen, İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar için Matematik, Fen ve Türkçe ortalamasının 85 üzerinde olması gerekir diyen oluyor. Açık uçlu soru sorun diyen oluyor. Açık uçlu sorulara ne cevap verdiği, notları da ailesine gönderin ki ailesi de değerlendirsin. Bu da bir başka alternatif. Bütün ihtiyaçları göz önüne alarak bir çalışma yapacağız. 

  "TEOG ÖNCEKİLERDEN İYİYDİ, GELEN DE TEOG'DAN İYİ OLACAK"

  Kalkan TEOG bir öncekilerden daha iyiydi. Yeni sistem de TEOG'dan daha iyi olacak. Sadece sınav dikkate alınmıyordu, not ortalaması da alınıyordu. Eskisinden çok daha iyi bir sistemi çalışıyorlar.

  "BİR AY İÇİNDE BAKANLAR KURULU'NA SUNARIZ"

  Milli Eğitim Bakanlığımız ölçme değerlendirme konusunda Türkiye'nin en uzman kuruluşu. Bakanlar Kuruluna sunacağız. Bir ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunarız, "tamamdır" denildikten sonra hemen açıklarız. 

  ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

  Ne zaman olur bilmiyorum. Aybüke öğretmenimizin şehit olduğu gün kardeşi o gün sınava girdi. Bazen böyle, kişinin ailesinde kayıp olduğu gün sınava girmek durumunda da kalıyordu. Bizim programımızda var, 'üniversite sınavları birden fazla yapılacaktır' diye. Üzerinde çalışıyorlar. Olgunlaştığında inşallah halkımızın önünü sunulacak.

  "YENİ MÜFREDAT" TARTIŞMASI

  En katılımcı müfredatı hazırladık. Olanla değil, olmayan şeylerle suçluyorlar. Önce insaf sahibi olun sonra hakkı teslim edin. Fen liselerin fiziğinde, kimyasında var. Matematiğinde var, Atatürk konusu. Müzikte var, 10. Yıl Marşı da var. Biz ilkokulda kendi evinin adresini bilmeyen çocuğa Atatürk'ün hayatını bileceksin diyoruz. Bazen şeytan taşlamaktan dikkatimiz dağılıyor. 

  "DARWİN DE VAR, EVRİM AİLESİNDEN OLAN MUTASYON DA VAR"

  Darwin de var. Bunun yanında İbn-i Sina'yı da Aziz Sancar'ı da bilin diyoruz. Yerli insanların konulması rahatsız ediyor. İstiyorlar bu kendi değerleri ile onur duyulmasın. "Kusura bakmayın" diyoruz. Evrim ailesinden olan, mutasyon, gen, doğal seleksiyon, hepsi var ancak bazı konuları ise,  bu sınıf seviyesinde verilecek konu değil dedik. Biyomlar var. Coğrafi bölgeye özgü bitkisel topluluklar. Coğrafyaya alalım dedik. Felsefenin saatini biz artırdık. İnsanın düşünmesini, eleştirler bakış kazanmasını biz istiyoruz.

  "MİLLİ BAYRAMLAR" TARTIŞMASI

  Bakanlar Kurulu yönetmeliği var. Burada bütün bayramların nasıl kutlanacağı yazıyor. Okullardaki etkinlikler bizimle ilgili. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak, ne güzel bir söz. Başka kelime bulamıyorum. 

  İKİLİ EĞİTİM

  İkili eğitimi 2019'un sonuna kadar kaldıracağız. Okul öncesi eğitim geçen yıl yüzde 74'e çıktı. Okul öncesi eğitimde öğrencilerimizi değil, öğretmenlerimizi taşıyacağız. Okul öncesi eğitim, ikili eğitim ve yabancı dilde eğitimde sonuç aldık. 

  Aileler, bir okula evlatlarını vermiyorsa, ailelerin göndermediği bir okula bir göndermeyiz. 

  SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

  Sözleşmeli öğretmenliği "iyi ki getirdiniz" dediler. Bir yıllık eğitim süresi ile öğretmenlerin öğrencilerini tanıyabilmesi mümkün değildir. Her yıl sözleşme imzalayacağız, performansına bakacağız. Bir özel okul zincirine sahip bir kardeşimiz, "sayın Bakanım en iyi öğrenciler, en iyi öğretmenler sizde" dedi. 4 yıl kalacak, 4 yılın sonunda başarılı olan kadroya alınacak. 2 yıl daha kalacak. Biz bu sistemle Milli eğitimin temel kanunun gereğini yapmış oluyoruz. Mülakat, mevcut kanunumuzda da var. 

  "2018 YILINDA 20 BİN  ÖĞRETMEN ATAMASI YAPACAĞIZ"

  Geçen yıl 50 bin öğretmenin atmasını yaptık. Bu yıl 20 bin yaptık. Gelecek yıl da talebimizi sunacağız ve bütçenin durumuna göre izin verecekler. 2018 yılında 20 bine yakın öğretmenin atamasını yapacağız. 

 • Kategorisi: Gündem Yayın Tarihi: 20.09.2017 Okunma: 840 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler