Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Konut sektöründe en hızlı amortisman bölgeleri neresi?

 • Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezinin (TUVİMER) araştırmasına göre, İstanbul’da konut amortisman süresi en kısa olan ilçelerin başında 17 yıl ile Esenyurt ve Beylikdüzü geliyor.

  konut ile ilgili görsel sonucu


  TUVİMER’in Yatırım Rehberi kapsamında yapılan araştırmasına göre, İstanbul genelinde konuta ödenen ücretin kira geliriyle geri dönüş süresi 22 yıl olarak hesaplandı.


  Amortisman sürelerinin son dönemde hızla arttığı İstanbul’da özellikle lüks konutların kira geri dönüş süresi ortalamanın çok daha üzerinde.
  Konutun geri dönüş süresinde en karlı ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi geliyor. Bu beş ilçenin ortalaması 19 yıl.
  Esenyurt (202 ay) ve Beylikdüzü’nde (205 ay) 17 yıl olan amortisman süresi, Avcılar’da 19 yıl (229 ay), Sultanbeyli’de 21 yıl (254 ay), Sultangazi’de 22 yıl (269 ay) olarak ölçüldü. Buna göre konut yatırımda en cazip ilçeler Esenyurt, Beylikdüzü ve Avcılar olarak öne çıkıyor.

  Beykoz, Sarıyer ve Bakırköy un uzun ilçeler
  İstanbul’da konut amortisman süresi en uzun beş ilçenin ortalaması ise 31 yıl olarak ölçüldü.
  Beykoz bu alanda 37,5 yıl (450 ay) ile ilk sırada yer alırken, onu 32 yıl ile Sarıyer (389 ay), Bakırköy (386 ay) ve Beşiktaş (382 ay) izliyor.
  İlk 4 ilçenin açık ara önde olduğu amortisman süresinin en uzun olduğu listede Şişli (306 ay) 25,5 yıl ile beşinci sırada yer alıyor.

  “Düşük fiyatlarda geri dönüş hızlı”


  TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, İstanbul’da konut metrekare fiyatları arttıkça kira odaklı geri dönüş sürelerinde de artış görüldüğünü söyledi.
  Metrekare birim değerine göre sıfır-3 bin TL, 3-5 bin TL, 5-10 bin TL, 10-20 bin TL ve 20 bin TL olarak konutları kategoriye ayırdıklarını dile getiren Türkoğlu, bu evlerin 24 aylık süre içerisinde değerlendirildiğini aktardı.


  Türkoğlu, inceleme sonucunda konut metrekare fiyatı ile kira dönüş süreleri arasında doğru orantı sonucuna ulaştıklarını kaydederek, “İstanbul’da konut metrekare fiyatlarında artış yaşandıkça kira geri dönüş sürelerinde de yükseliş gerçekleşiyor. Düşük metrekare değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süresi kısalıyor.” dedi.

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 19.06.2017 Okunma: 881 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler