Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun yerli BT çözümü geliştirildi

 • Metric'ten Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun çözüm.

   

  METRIC Genel Müdürü Gökhan Arıksoy

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre kişisel verilerin nerelerde kullanıldığının raporlanabilmesi zorunlu hale gelirken bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketleri ağır cezalar bekliyor. METRIC'in geliştirdiği “Monimetric” çözümü ise şirketlerin yasal şartları tamamen yerine getirmesine yardımcı oluyor. 

   

  Türkiye'de 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında şirketlere uyum çalışmaları için verilen 6 aylık süre 7 Ekim'de doldu. Kanun başta banka, sigorta, sağlık, perakende ve telekom gibi kişisel verilerin çok sık işlendiği ve saklandığı sektörler olmak üzere tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor. Yasaya göre kişisel verilerin nerelerde kullanıldığının raporlanabilmesi zorunlu hale gelirken kişisel veriler ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketleri, hapis cezasına varan ağır cezalar bekliyor. 

   

  Şirketlerin bu kanunun ortaya koyduğu şartları karşılayan çözümleri kullanmaları da her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Analitik uygulamalar ve iş zekâsı konularında çözümler sunan METRIC'in “Monimetric” isimli çözümü ise bu yönde geliştirilmiş en dikkat çekici çözümlerin başında geliyor. 

   

  Raporlama ortamlarının tek platformdan yönetimini mümkün kılan, regülasyonlara uyumlu sade ve stabil ortamlar sunan Monimetric çözümü, şirketlerin BT altyapılarına denetim, raporlama, veri yönetimi ve yetkilendirme konularında performans ve verimlilik artışı katarken aynı zamanda çoklu iş zekâsı ortamlarında sistemlerin anlık izlenmesini de mümkün hale getiriyor. 

   

  “Kişisel verilerin nerelerde kullanıldığının raporlanabilmesi artık zorunlu”

  Konuyla ilgili açıklama yapan METRIC Genel Müdürü Gökhan Arıksoy, “Şirketler, BT altyapılarında veri gizliliği profillerini Monimetric uygulamamız ile yönetip uçtan uca süreci otomatikleştirebiliyor. Denetim ekibinin istemiş olduğu tüm raporlar istedikleri seviyede anlık raporlanabiliyor.” dedi. 

   

  Yeni kanun ile kişisel verilerin nerelerde kullanıldığının raporlanabilmesinin artık zorunlu olduğunu buna uymayanları ise ciddi cezaların beklediğini belirten Arıksoy, Monimetric çözümleri sayesinde kurumların raporlarının neresinde kişisel verilerin olduğunu, bunların kimler tarafından görüldüğünü tespit edebildiğini söyledi. Arıksoy, “Bu çözüme sahip şirketler, verileri içerisinde yer alan müşteri adı, adresi, telefon numarası gibi kişiler bilgilere kimin erişim hakkı olduğunu, bu bilgilerin hangi raporlara geçtiğini ve kimlerin bu verileri kullandığını görebiliyor. Tüm bunların yanı sıra kişisel verilere erişim yetkisini topluca devre dışı bırakılabiliyor, içinde kişisel verilerin yer aldığı raporlara erişim otomatik olarak engellenebiliyor. Her hangi bir erişim girişimi durumunda ise güvenlik önlemleri anlık olarak devreye girebiliyor. Geliştirdiğimiz bu çözüm sayesinde Türkiye'de faaliyet gösteren şirketler ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanununa' tamamen uygun bir altyapıya sahip oluyor.” dedi. 

   

  Avrupa Birliği (AB) direktifleri çerçevesinde çıkarılan yasada, yasaya göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketleri, 5 bin TL'den başlayıp 1 milyon TL'ye kadar çıkabilen para cezası ile 1-4,5 yıl arası hapis cezası bekliyor.

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 18.01.2017 Okunma: 1182 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler