Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Hidrojen bazlı yakıta geçiş hızlanacak.

 • Global endüstri liderleri, hidrojenin daha geniş kitlelerce kullanılması için çalışmalarını hızlandırma kararı aldı.


  Toyota’dan yapılan açıklamaya göre, şirket, geçen yıl tanıttığı hidrojen yakıtlı Mirai ile bu teknolojinin kısa zamanda yaygınlaşması için bir dizi ortak çalışmaya girdi.
  Bu amaçla; CO2 salınımı olmayan geleceğin en temiz yakıtı olarak gösterilen hidrojenin yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren Toyota, uluslararası otomobil üreticisi, taşımacılık ve enerji sektöründen 13 büyük firmanın katıldığı Hidrojen Konseyi’ni kurdu. Global bir girişime imza atan konsey, uzun dönemli bir birlikteliği temsil edecek ve enerji geçişinde hidrojen kullanımını hızlandırmayı birinci öncelik olarak görecek.


  Kullanımı sırasında herhangi bir CO2 emisyonu salınımı gerçekleştirmediği için temiz ve düşük karbonlu enerjiye geçişte önemli bir konumda yer alan hidrojen yakıt hücreli otomobiller, Toyota’nın öncelikleri arasında yer alıyor. Yeni kurulan konsey ise politikacılardan, iş alanındaki şirketlere, uluslararası ajanslara ve sivil toplum örgütlerine kadar birçok kilit noktada hedeflere ulaşmak için hidrojenin önemini tüm platformlarda anlatacak. Hidrojen Konseyi, aynı zamanda hidrojen ve yakıt hücreli araç sektörünü geliştirmek için yatırımların hızlandırılmasını sağlayacak. Bu yatırımların şu anda toplam değerinin yılda 1,4 milyar avro olacağı tahmin ediliyor.


  Açıklamada görüşlerine yer verilen Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Uchiyamada, Hidrojen Konseyi’nin hidrojen teknolojisini tanıtmak ve dünyaya olan faydalarını göstermek adına liderlik görevi olduğunu belirterek, “Bu sayede hükümetlerden, endüstriden ve daha önemlisi insanlardan destek göreceğiz ve onların hidrojeni anlamasını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.


  Hidrojen yakıtlı araçları da dahil olmak üzere Toyota olarak her zaman otomotiv endüstrisinde çevre ve teknolojik gelişim konusunda öncü bir rol üstlendiklerini aktaran Uchiyamada, “Düşük karbonlu topluma doğru geçiş konusunda hidrojenin büyük bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. 


  Hidrojen Konseyi, bu geçişi aktif bir şekilde cesaretlendirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.
  Verilen bilgiye göre, temiz geleceğin enerjisi olarak görülen hidrojen yakıtlı otomobillerin yaygınlaşması için oluşturulan Hidrojen Konseyi’nde yer alan üyeler, dünya çapında toplamda 1,07 trilyon geliri ve 1,72 milyon çalışanı temsil ediyor.

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 02.02.2017 Okunma: 782 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler