Gebze.Org Firma Şirket rehberi Logo

Haber Detay

 • Hacker'ın gözünden değerlendirmeler.

 • Öncelikle Rus Gizli Servisinin bile tavlamaya çalıştığı ilk yerli hacker Tamer Şahin kimdir ona bakalım:


  1981 doğumlu Tamer Şahin, 1999-2001 yılları arasında henüz 18’li yaşlarındayken Superonline internet servis sağlayıcısı, Osmanlı Bankası ve Microsoft’un bilgisayar sistemlerine girdiği suçlamalarıyla karşılaştı. Süreçler sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin, resmi olarak yargılanan ilk hacker’ı olarak literatürdeki yerini aldı. Bu vakalar halen Hukuk Fakültesi kitaplarında, derslerinde işleniyor.


  22 yaşından sonra etik hacker felsefesi üzerine mesai harcayan Şahin, kurumsallaşarak iş yaşamına ağırlık verdi. İlk projelerini Emniyet Müdürlüğü, Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) ve Interpol ile gerçekleştirdi. Türkiye içerisinde gerek ulusal güvenliği, gerekse asayiş konularını ilgilendirecek çeşitli vakalarda bilgi güvenliği ile alakalı danışmanlık yaptı. Etik hacker’lık yeteneğini, aralarında özel sektörün öncü kuruluşları ve bazı resmi kurumlarının da bulunduğu sayısız bilgisayar sisteminin zayıflıklarını ortaya çıkarmak için kullandı. Bu zayıflıklara karşı savunma stratejileri geliştirdi.


  Türkiye’nin ilk tamamı yerli bilgi güvenliği yazılımı olan Mindwall IDS‘in geliştiricilerindendir. Mindwall Intrusion Detection yazılımı ABD’den yatırım almış; AT&T, Chase Manhattan Bank, Citibank gibi kuruluşlarda kullanılmıştır. Microsoft, HP, AOL, Redhat, Novell gibi dünyaca ünlü üreticilerle ortak çalışarak yazılımlarındaki zayıflıkları keşfeden Tamer Şahin’in dünya bilgi güvenliği sektörüne kazandırdığı kendi adına kayıtlı 50’den fazla güvenlik duyurusu var. 1999 yılında Türkiye’deki ilk güvenlik açığı duyurusunu yayınlamıştır. Milli Ar-Ge ürünü ülkedeki ilk Siber İstihbarat altyapısını kurmuştur.


  Şahin’in ulusal ve küresel ölçekte çok sayıda yazılı/görsel basının aralarında bulunduğu medya kuruluşlarında haberleri yayınlandı. Coşkun Aral’ın ekibi tarafından Tamer Şahin’in hayatını konu alan bir belgesel çekildi. Tamer Şahin, İstanbul Teknik Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve Özel İzmir Amerikan Kolejinde proje olarak ele alınarak, yaptıkları ve bunların sosyal yansımaları ders konusu olarak sunum ve dokümanlarla analiz edildi.


  Tamer Şahin defalarca Kurtlar Vadisi, Deli Yürek gibi Türk aksiyon dizilerinde “Hacker Tamer” ismi ile canlandırıldı. Star Gazetesi, T3, Digital Age gibi çok sayıda yayında makaleler kaleme aldı. Şahin, birikimini diğer insanlara aktarmak amacıyla Türkiye genelindeki üniversitelerde, kurumsal firmalarda konuşmalar yapıyor. Yaşadıklarını Hacker’ın Aklı kitabında kendi kaleminden yazdı. Kitap, Doğan Kitap etiketi ile yayınlanarak üçüncü baskısını yaptı. TBMM kütüphanesi koleksiyonuna girdi. Tamer Şahin sektöründe öncü kuruluşlara, kurucusu olduğu bilgi güvenliği sektöründe alanının lideri TerraMedusa Secure firması çatısı altında çalışmalarını devam ettiriyor...
  Burada yazılanlar, Tamer Şahin’in yaptıklarının yanında devede kulak kalır. Türkiye’nin ilk hacker’ını tanıtmak için biraz uzun bir giriş yaptığımızı düşünebilirsiniz ancak Tamer’in anlatacaklarının önemini, kıymeti harbiyesini belirtmek amacıyla bu uzun girizgahı yapmamız şarttı...


  Şunu ekleyelim. Sıradanlığın çok üstünde işler başaran ve onlarca kurumun tek bir görüşme için bile kapısını aşındırdığı bu genç adamın sıfır egosu ve kibarlığı karşısında kendisine teşekkür ediyoruz...


  Haydi  Başlayalım...


  Burak BALCI: Sondan başa doğru gidelim. Ülkemiz maalesef  15 Temmuz’da hain bir girişimi milletin dirayeti ve ölümü göz alması, seçilmiş hükümetine sahip çıkması bu işgal hareketini önledi... Bununla ilgili hukuksal işlemler devam ediyor. Bir de Yunanistan’a kaçan darbeci hainler var. Bu Türkiye’nin güvenliği için nasıl bir risk oluşturuyor...
  Tamer ŞAHİN: Ülkemiz gerçekten milli bir felaketin eşiğinden döndü. Yunanistan, iltica eden darbeci askerler sayesinde ülkemizin IFF/SIF (Dost, düşman tanıma sistemi) gibi elektronik harp cihazları üzerinde ters mühendislik yaparak bilgi topluyor. Yunanistan’a sığındıkları helikopterden edinildi bu bilgiler. İstihbarat kaynağı askerleri iade etmemelerine şaşırmamalı. Bu cihazlarda bazı değişiklikler yapmak gerekecek.
  Bu durum Türkiye’nin milli menfaatleri açısından büyük risk taşıyor.

  Burak BALCI: Devletin ilgili kurumları mutlaka bunun yaratacağı istihbarat tehlikesinin farkında. Ancak bu tehlikenin Tamer ŞAHİN tarafından dile getirilmesi ayrı bir önem arz ediyor...

  - Siber saldırılarla ilgili sürekli yeni bilgiler açıklıyor ve bu anlamda toplumun kendisini koruması için onlara yol gösteriyorsunuz. Geçtiğimiz günlerde ABD’de güvenlik kameralarıyla ilgili bir siber saldırı oldu sanıyorum. Nedir bu işin detayı?

  Tamer ŞAHİN: Amerika Birleşik Devletlerinin ( ABD) Washington DC’de bulunan 187 güvenlik kamerasından 123’ü siber saldırı sonucu şifrelendi. Çözmek için fidye isteniyor. Tehlike uzak değil. İleride yaşanabilecek bir terör olayını çözmek için MOBESE kamera görüntüsü bulamayabiliriz.

  Burak BALCI: Gerçekten çok şaşırtıcı. 


  Tamer ŞAHİN: Dünya’nın önde gelişmiş ülkeleri siber ordularına devasa yatırımlar yapıyor. Ülkemizde de önemli çalışmalar var. Bu konu ülkenin geleceği açısından tartışılmaz bir öneme sahip. Ancak bazı farklı durumlar da olmuyor değil. ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump hala 2012’den kalma Samsung Galaxy S3 kullanmaya devam ediyor. Telefonun onlarca güvenlik açığı var. Trump egosu ulusal güvenlik açığı...

  Burak BALCI: Hepimiz akıllı telefonlar, bilgisayarlar kullanıyoruz. Yüzlerce  belki binlerce güvenlik açığı var. Bundan sade vatandaş kendisini nasıl koruyacak? Yasal olarak kendimizi nasıl koruyacağız?

  Tamer ŞAHİN: “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” ne diyor; Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veridir. Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır. Ancak gerçek hayat bazen böyle olmayabiliyor. Kişisel bilgilerinizi ve banka şifrelerinizi hiç kimseyle paylaşmayın!

  Burak BALCI: Tamer bey işiniz gereği interneti mükemmel bir şekilde bizim hiç bilmediğimiz belki de aklımıza gelmeyen yöntemlerle binlerce olasılığı hesaba katarak kullanıyorsunuz. Teknolojiyi de çok yakından takip ediyorsunuz. Önümüzdeki yıllar teknoloji hangi gelişmelere sahne olacak?

  Tamer ŞAHİN: BASF, 30 yıl önce gelecekte tabletlerin 5.25’lik disketlerle çalışacağını öngörmüş. Elbette bu vizyon başka firmadan aşırma. Ama bana bazı benzerlikleri anımsattı. 1998’de ilk Penetrasyon Testlerinden birini yaptığımızda, 1999’da “Vulnerability Research” yapıp Türkiye’deki ilk güvenlik duyurusunu yayınladığımızda, 2011’de Türkiye’deki ilk Siber İstihbarat altyapısını kurduğumuzda yaptıklarımızı bugün yarım yamalak kopyalayanları anımsattı. Biz bugün daha ileriye, başka noktalara gittikçe, dünümüzü kopyalayan bazıları mirasımızla idare ediyor. Kızgınlık hissetmiyorum, bu hazzın bir başka türü..!

  Burak BALCI: Teknolojinin sahipleri bile belki gelecek 10 yılın ötesinde tahmin yapmakta zorlanabilir. Yeni bir buluş bilinen her şeyi baştan aşağı değiştiriyor....

  Tamer ŞAHİN: Gelecek nelere şahitlik edecek hep birlikte göreceğiz... Geçtiğimiz günlerde Microsoft Windows çalıştıran buzdolabı hack’lendi! Buzdolabından bir bardak su içemeyeceğimiz günler uzak değil. AMAN DİKKAT!

  Burak BALCI: Paylaştığınız bilgiler gerçekten çok kıymetli ve stratejik. Çalışmalarınızla televizyonlarda, gazetelerde ve çeşitli sosyal medya platformlarında Türk insanını bilgilendiriyorsunuz. Ben de bir gazeteci ve bu konulara merak saran birisi olarak çalışmalarınızı ve paylaşımlarınızı dikkat ve ilgiyle takip ediyorum. Hacker’ın aklı isimli kitabınızı da iki kez baştan sona kadar sıkılmadan okudum. Ve tekrar okuyacağım. Müthiş detaylar ve ayrıntılarla dolu, inanılmaz ufuk açan bir kitap. Yenilerini de bekliyoruz...Vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

  Tamer ŞAHİN: Ben de teşekkür ediyorum. Sizlerin sayesinde paylaştığımız bilgiler, yüz binlere ve milyonlara ulaşıyor. 
  Tüm gazeteniz çalışanlarına, Ticari Hayat ailesine ve Başkent Ankara’ya selamlarımı gönderiyorum..


  Burak BALCI: Hepsinin adına selamınızı kabul ediyorum...

 • Kategorisi: Ekonomi Yayın Tarihi: 09.02.2017 Okunma: 283 Yorumlar: 0

Yorumlar


Haber Servisi

Rastgele Haberler